Легенди про сузір'я

19.09.2017

Зараз усе небо поділене на 88 сузір'їв. Всі вони мають назви. Древні люди вірили у безліч богів, що живуть під небом і давали назви сузір'ям згідно легенд та міфів. Давайте познайомимося з ними.

Легенда про сузір'я Волосся Вероніки 

 В єгипетського царя Птолемея Евергета (ІІІ ст. до н.е.) була дуже красива дружина, цариця Вероніка. Вона мала розкішне довге волосся. Коли Прометей пішов на війну , його засмучена дружина дала клятву богам принести в жертву своє волосся , якщо тільки боги збережуть її коханого чоловіка цілим і неушкодженим . 

Птолемей, повернувшись додому , побачивши обстрижену дружину і дуже засмутився. Царя і придворних заспокоїв астроном Конон. Він сказав, що боги винесли волосся Вероніки на небо, де їм призначено вічно прикрашати весняні ночі. 

Сузір'я Ліри 

зображує той музичний інструмент, на якому нібито колись грав Орфей, що змушував з її допомогою ворушитися камені і підспівувати йому. Чарівними звуками своєї ліри Орфей зумів зачепити навіть грубе серце Аїда, бога царства тіней, і той дозволив Еврідіці, дружині Орфея, повернутися у світ живих. Цю чудову ліру виготовив вісник олімпійських богів Гермес і віддав її Аполлону в якості компенсації за вкрадених у останнього корів, а Аполлон подарував її Орфею. 

Сузір'я Персея, Пегаса, Андромеди, Кассіопеї, Цефея та Кита.

Назви всіх цих сузір'їв уособлюють персонажів міфу про Персея, сина Зевса і аргоської царівни Данаї. Здобувши голову страшної горгони Медузи, Персей повертався на крилатому коні Пегасі до Греції. Пролітаючи повз Ефіопію, він побачив прикуту до прибережної скелі оголену красуню, в яку відразу ж закохався. Це була Андромеда, дочка місцевого царя Цефея і Кассіопеї. Отримавши обіцянку Цефея і Кассіопеї, що, якщо він врятує Андромеду, її віддадуть йому в дружини, Персей знову злетів у повітря і, стрімко кинувшись униз, обезголовив наближаючесь чудовисько. Однак Цефей і Кассіопея порушили дане ними слово, пояснивши Персеєві, що їх дочка вже обіцяна іншому. Кассіопея закликала колишнього нареченого Андромеди, і той з'явився на чолі озброєного загону. У подальшій битві Персей перебив багатьох противників, а що залишилися дві сотні звернув на камінь, показавши їм голову горгони Медузи. Згодом боги помістили Персея і Андромеду, Цефея і Кассіопею, Пегаса і навіть чудовисько (в образі кита) на небо у вигляді сузір'їв. При цьому Кассіопею в покарання за її зраду зв'язали і поклали в ринкову корзину. У певний час року кошик перевертається, виставляючи Кассіопею на загальне посміховисько.
Згідно давньогрецького міфу, дочка Зевса і Феміди, богиня справедливості Астрея, керувала світом щасливих людей золотого століття. Згодом зіпсованість людських вдач змусила Астрею покинути землю і піднестися на небо, де вона стала сузір'ям Діви

Деякі, однак, стверджують, що в сузір'я Діви перетворилася інша дочка Зевса і Феміди - Діке, богиня правди і справедливої відплати.

Сузір'я Оріона

За легендою, Оріон - син бога Посейдона - був вправним мисливцем, але мав ваду - часто вихвалявся, що немає звіра, якого він не переміг би.Це розгнівало дружину могутнього Зевса - богиню Геру. Вона наслала Скорпіона, який смертельно вжалив мисливця.Зевс забрав Оріона на небо і знайшов йому там місце якнайдалі від Скорпіона.І, справді. Ці два сузір'я ніколи не з'являються на небі одночасно. Подивившись на карту зоряного неба, можна побачити. Що мисливець і на небі не залишився без роботи: Оріона у полюванні на Тельця «супроводжують» дві собаки - Великий Пес і Малий Пес, а з-під ніг «вистрибує» Заєць. 

Легенда про МАЛУ і ВЕЛИКУ ВЕДМЕДИЦІ 

Колись давно, в незапам'ятні часи, у царя Лікаона, який правив країною Аркадією, була дочка Каллісто. Вона була дуже красивою, красивішою за Геру - богиню і дружину всемогутнього верховного бога Зевса, проте наважилася суперничати з Герою. Ревнива Гера помстилася Каллісто, зробивши її Ведмедицею.Коли син Каллісто - молодий Аркас - повернувся з полювання, він побачив у дверях свого будинку дикого звіра і захотів його вбити. Зевс, давно небайдужий до Каллісто, перешкодив Аркасу вбити свою матір. У найкритичніший момент він утримав руку Аркаса. Зевс взяв Каллісто до себе на небо і перетворив її на красиве сузір'я - Велику Ведмедицю. Улюблену собаку Каллісто Зевс перетворив на сузір'я Мала Ведмедиця. Аркаса, який був зачарований красою зоряного неба, Зевс перетворив на сузір'я Волопаса, який завжди стерегтиме свою матір на небі